Tiesa ar mitas: dantų ėduonį galima išgydyti ir be plombavimo
Jei nusprendėte perskaityti šį straipsnį pamatę pavadinimą, tikriausiai viliatės, kad yra koks naujas būdas išgydyti dantis neatsiduriant odontologo kėdėje. Turime jums gerų ir blogų naujienų. Dantų ėduonį tikrai galima sustabdyti ir be nemalonių procedūrų, bet tai galima padaryti tik tuo atveju, kai danties pažeidimas dar nėra pažengęs iki ertmės stadijos. O dabar apie viską nuo pradžių.
Kas tos baltos ar rusvos dėmės danties paviršiuose?
Retas mūsų pacientas kreipiasi tada, kai danties paviršiuje pastebi baltą dėmę ar patamsėjusias vageles danties paviršiuose. Tačiau, ar žinojote, kad būtent tada, kai dar nejaučiate jokio skausmo ar liežuviu neužčiuopiate ertmės, galima diagnozuoti prasidėjusį ėduonį ir tokioje stadijoje jį gydyti nesiimant jokių sudėtingų ar nemalonių procedūrų?
Dančiui kurį laiką pabuvus netinkamoje aplinkoje – po nenuvalytomis apnašomis ir į burną dažnai patenkant cukrums, prasideda dantų ėduonis. Danties irimo procesas prasideda emalio paviršiuje ir pradžioje matosi tik dėmė – jokios ertmės nėra. Prasidėjęs ėduonies pažeidimas emalyje yra baltas ir žmonės dažnai jo nepastebi arba nemano, kad tai pavojinga. Tačiau toks pažeidimas rodo aktyvią ligą ir yra pavojingas bei reikalinga imtis intensyvių profilaktikos procedūrų.
Ko galima imtis?
- Pirmiausia, atsiradus baltoms ėduonies dėmėms, būtina imtis kokybiško valymo – galbūt dantis pamirštate nuvalyti prieš miegą, o gal skubate ir juos valote per trumpai ar naudojate nepakankamai higienos priemonių, pavyzdžiui, nenaudojate tarpdančių ar vieno danties šepetėlių ir kai kuriose vietose lieka apnašų.
- Naudokite burnos priežiūros priemones (dantų pastą, burnos skalavimo skystį) su fluoru, taip stiprinsite danties audinius.
- Subalansuokite savo mitybą. Pasirūpinkite, kad jūsų mityboje vyrautų sveikas maistas, o greitai skaidomus angliavandenius ribokite.
- Laiku kreipkitės į gydytoją odontologą, jis gali atlikti profilaktines procedūras, kurių metu aplikuojamas koncentruotas fluoro lakas, stiprinantis jūsų dantis, skatinantis ėduonį iš aktyvios eigos pereiti į sustabdytą.
Ėduonies procesas gali sustoti
Jei dantis pradėjo irti, bet laiku ėmėtės intensyvesnės profilaktikos, dantų ėduonis, pradinėje jo stadijoje, gali ir stabilizuotis. Sustojęs emalio ėduonis, kol dar nėra ertmės, dažniausiai yra rudas arba juodas. Tokį pažeidimą lengva pastebėti, bet neretai tokiam pažeidimui nereikia jokio gydymo. Reikia pabrėžti, kad skirtumą tarp aktyvaus ir sustojusio emalio ėduonies ir gydymo poreikio turėtų diagnozuoti gydytojas odontologas.
Nekeičiant įpročių – ėduonis progresuoja
Jei atsiradus ėduonies dėmei nėra imamasi papildomų profilaktikos priemonių ir nekeičiami kasdieniai įpročiai, ši dėmė progresuoja ir tirpsta ne tik emalis, bet prasideda ir gilesnių audinių – dentino pažeidimas. Tokį dantį išgydyti jau galima tik plombuojant ir jokios profilaktinės procedūros nepadės sustabdyti danties irimo proceso. Laiku negydant danties ir pažeidimui dentine didėjant, galiausiai pažeidžiama ir vidinė danties dalis – pulpa, o tada jau prireikia sudėtingo ir brangaus danties kanalų gydymo, kuris būtinas, kad išvengtumėte plintančios infekcijos ir pūlinio susiformavimo apie dantų šaknis.
Jei norite dar geriau įsivaizduoti procesą, kurio metu pažeidžiamas dantis, siūlome pažiūrėtį šį video (medžiaga – anglų kalba).