Tai, ko dažniausiai teiraujamasi apie dantų akmenis
Vieniems profesionalios burnos higienos procedūros yra savaime suprantamas dalykas, tuo tarpu, kitiems dar kyla nemažai klausimų, kodėl jų reikia ir kaip tai atliekama.
Kaip susidaro dantų akmenys?
Burnoje randami dantų akmenys – tai didėjančios ir kalcifikavusios minkšto apnašo sankaupos, žalingos dantims ir dantenoms. Didžiausios dantų akmenų sankaupos burnoje randamos ties seilių išvedamaisiais latakais. Seilėse yra įvairių mineralinių junginių (kalcio, magnio, kalio, geležies), kurie kaupiasi minkštajame apnaše ir jį sukietina. Taip formuojasi dantų akmenys. Porėtuose dantų akmenyse be kalcio druskų randama maisto likučių, apmirusių burnos audinių ląstelių, įvairių mikroorganizmų, fosforo ir geležies druskų, fermentų ir kitų medžiagų. Ir kvapus gaminančios bakterijos ir dvokūs kvapai sėkmingai „gyvena“ porėtuose dantų akmenyse. Dažnai dėl to nesinori bendrauti su žmogumi iš kurio burnos sklinda nemalonus kvapas.
Kaip šalinami dantų akmenys?
Dantų akmenys, esantys virš dantenų, matomi plika akimi. Jie nuvalomi rankiniais ir mašininiais instrumentais. Po to dantis nupoliruojamas specialia pasta, kad neliktų sunkiai akiai matomų dantų akmenų sankaupų. Akmenis, susiformavusius po dantenomis, pamatyti ar pajausti braukiant per danties šaknies paviršių, gali tik odontologas, naudodamas specialius odontologinius instrumentus.
Po dantenomis dantų akmenys valomi rankiniais instrumentais, garso ir ultragarso aparatūra. Jei periodonto kišenės labai gilios, per kartą visus akmenis nuvalyti nepasiseka. Tam reikalingi keli apsilankymai pas odontologą.
Kada prireikia sudėtingesnių procedūrų?
Po dantų akmenų šalinimo procedūrų likusias gilesnes kaip 6 mm periodonto kišenes rekomenduojama gydyti chirurginiu būdu. Gydytojai nuskausmina, atidalina dantenas, išvalo likusius dantų akmenis, dėl uždegimo priaugusius audinius (granuliacijas), koreguoja dantenas, alveolės kaulą ir vėl užsiuva. Pagal būklę burnoje chirurginių periodonto operacijų gali būti įvairių, bet visų šių chirurginių procedūrų tikslas yra sustabdyti periodonto ligų progresavimą.
Ar šios procedūros efektyvios?
Jei pacientas laikosi visų pooperacinės priežiūros nurodymų, gydymo rezultatas visada būna geras. Įprastai, pacientai po ikichirurginių ir chirurginių intervencijų mobilizuojasi, sau skiria daugiau dėmesio, kruopščiau valo dantis, masažuoja dantenas, reguliariai atvyksta pas gydytojus pasitikrinti. Kai kada, kai neskauda, viskas pagerėjo ir vėl užsimirštama, kad tik kasdienė dėmesinga dantenų ir dantų priežiūra apsaugo nuo periodonto ligos, liga gali vėl atsinaujinti. Ligos atsinaujinimo požymiai menki, dažniausiai pacientai į tai nekreipia dėmesio ir vėl po kurio laiko sugrįžta tik su dar sunkesne ligos forma. Reikia žinoti, kad periodonto ligos yra besimptomės ir savaime neišgyjančios.
Kaip pašalinamos pigmentinės dėmės ant dantų?
Mikroorganizmų veiklos, vyno, tabako ar kitų produktų paveiktas ir susidaręs rudas dantų pigmentas dažniausiai yra tik kosmetinė problema ir nesunkiai pašalinima oro abrazijos būdu. Šiam dantų apnašų valymo etapui naudojama stipri sodos miltelių ir vandens srovė.