Svarbiausi faktai, kuriuos turėtumėte žinoti apie fluoridus

Nuotr. Shutterstock

Ar fluoridai yra kenksmingi – dažnas klausimas, dėl kurio vyksta aršios diskusijos visuomenėje ir ypač internete. Kad galėtumėt rinktis motyvuotai ir stiprinti savo burnos sveikatą, atsakome į dažniausius klausimus apie fluoridus.

Kuo skiriasi fluoras ir fluoridai, kurie iš jų randami dantų pastoje?

Fluoras yra vienas iš daugelio cheminių elementų. Grynas fluoras yra dujos, jos yra nuodingos, bet gamtoje fluoras būna tik junginiuose. Todėl mes susiduriame jau ne su fluoru, o su fluoridais. Tuomet jau kalbame fluoridų vartojimo būdą ir dozes. Fluoridų kiekiai ir vietinis vartojimo būdas (dantų pastose, specialiuose kremuose, dantų skalavimo skysčiuose), rekomenduojamas odontologų, pakenkti negali.

Ar fluoridų įprastai gauname tik su dantų priežiūros priemonėmis?

Fluoridai nedideliais kiekiais organizme yra natūraliai. Daugiausia jų yra kauluose ir dantyse. Fluoridų mes gauname ir su maistu bei vandeniu. Maistą mes renkamės patys, o vandenį mums tiekia vandenvietės, gręžiniai ar šuliniai. Geriamajame vandenyje optimalus sveikatai kiekis yra 0,7mg/l, todėl labai svarbu žinoti, koks yra fluoridų kiekis vartojamame vandenyje, kad sau nepakenktume.

Ar galima pakenkti sveikatai dėl fluoridų, esančių aplinkoje?

Perdozuoti fluoridų valgant ir geriant neužterštą vandenį neįmanoma. Tinkamą fluoridų kiekį mes gauname su daugeliu įprastų maisto produktų ir gėrimų: arbata, kopūstais, vištiena, ryžiais bei kitais grūdais, šparagais, lęšiais, vynuogėmis (razinomis, vynuogių sultimis, vynu), žuvimis ir kitais jūros produktais (krabai, krevetės, jūros kopūstai).  Fluoridų kiekis gėrimuose labai priklauso ir nuo fluoridų kiekio vandenyje, iš kurio gėrimas paruoštas, tačiau fluoridų papildų gerti į vidų nereikia (anksčiau tokie papildai būdavo rekomeduojami dantų stiprinimui).

Ar sveikatai gali pakenkti fluoridai, esantys dantų priežiūros priemonėse?

Kol dantys formuojasi ir mineralizuojasi, per didelis prarytas fluoridų kiekis gali tai sutrikdyti. Tuomet dantis išdygsta pažeistas. Pavojingas laikas gauti per daug fluoridų yra tik vaikystė iki 10-12 metų. Kuo vaikas mažesnis, tuo pavojingiau. Todėl mažiems vaikams skirtos dantų pastos turi mažesnę fluoridų koncentraciją, o vartojamą dantų pastos su fluoridais kiekį reikia kontroliuoti.  

Kodėl svarbu, kad dantų pasta ar kitos dantų priežiūros priemonės būtų papildytos fluoridais?

Dantys yra sudaryti iš junginių, vadinamų hidroksiapatitais: kalcio, fosfato, deguonies, vandenilio. Hidroksiapatitai labai kieti ir tvirti, todėl ir mūsų dantys kieti ir tvirti. Jie lūžta ir dėvisi, kai dantis veikia atinkamai stipri ar ilgalaikė jėga. Tačiau hidroksiapatitai yra tirpūs. Todėl, kai burnoje atsiranda rūgščių (maistas, gėrimai, mikroorganizmų apykaitos produktai), dantis pradeda tirpti. Fluoridai esantys burnoje neleidžia dančiui tirpti, skatina mineralus grįžti į dantį, nedidelis jų kiekis jungiasi į dantį ir daro jį atsparesniu rūgštims. Todėl labai svarbu, kad dantų aplinkoje nuolat būtų nedidelė koncentracija fluoridų, o tai pasiekiama naudojant dantų pastas ir kitas priemones papildytas fluoridais.

Kas svarbu naudojant fluoridais papildytas dantų priežiūros priemones?

Fluoridai dantų pastose yra paprasčiausias būdas du kartus per dieną nedaug padidinti fluoridų koncentraciją burnoje. Švariai nuvalyti dantys, fluoridų turinčių seilių aplinkoje, turi daugiausia galimybių išlikti sveiki. Todėl neatsisakykite dantų pastų su fluoridais, o vaikams naudokite tinkamą pagal amžių koncentraciją bei kontroliuokite pastos kiekį.

 

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?