Šios dažnos situacijos gali paskatinti vėžinius procesus
Gydytojai odontologai džiaugiasi, kad vis daugiau dėmėsio skiriama ir grėsmingai ligai – burnos vėžiui. Žinoma, kad jis gali išsivystyti bet kurioje burnos vietoje: ant lūpų, dantenų, liežuvio, burnos dugne, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar net seilių liaukose, žandikauliuose.
Kada įtarti burnos vėžį
Visi, kurie pastebi, kad burnoje kažkas ne taip: atsirado žaizdelė, šašas, mazgelis, iškilimas, patinimas, paburkimas, paraudimas, pabalimas ar kita, turėtų sunerimti, nes tai gali būti ir burnos vėžio simptomai. Ilgai negyjanti žaizdelė ar opa burnoje, ant lūpų yra vienas dažnesnių burnos vėžio simptomų. Jei tokia žaizdelė neužgyja per kelias savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Kai žmonės žiūri į save veidrodyje, turėtų apžiūrėti, ar veide, burnoje visi audiniai simetriški, ar nieko neįprasto neatsirado. Būtina įvertinti ir jutimus, ar ko nors pakitusio nesijaučia, ar liežuvis nepajaučia ko nors šiurkštaus, neįprasto burnoje.
Viena priežasčių, kodėl burnos vėžys dažnai būna smarkiai išvešėjęs ar išplitęs, tai – delsimas kreiptis. Aptikę burnos gleivinės pakitimus daugelis žmonių neskuba kreiptis į medikus, nes nieko neskauda, bijo odontologų ar sužinoti blogą naujieną. Skausmas, išviešėjusi žaizda yra vėlyvos vėžio stadijos ženklai, tada gydymo prognozė jau blogesnė.
Kas turi didžiausią riziką sirgti burnos vėžiu?
Burnos vėžys diagnozuojamas vis jaunesniems pacientams, nes mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, vis dažniau randamas papilomos virusas, provokuojantis įvairių ilgainiui suvėžėjančių išaugų atsiradimą burnoje. Ypatingos rizikos grupėje yra ilgą laiką rūkantys ir, tie, kurie ilgai rūkė anksčiau, taip pat tie, kurie pastoviai rūko ir vartoja alkoholį.
Šios dažnos situacijos gali paskatinti vėžinius procesus
Burnos gleivinę dirgina ir įvairūs protezai burnoje. Ilgalaikiai protezų burnos gleivinės „pritrinimai“ gali suvėžėti. Nereikėtų ilgai laukti ir galvoti, kad gerai nepritaikytas protezas yra niekai, būtina kreiptis į specialistus protezų korekcijai. Jei pataisius protezus pakitimai burnoje neužgyja per porą savaičių, reikia vėl vykti pas gydytojus. Lėtinis gleivinės dirginimas taip kaip ir lietuvių liaudies patarlėje – lašas po lašo ir akmenį pratašo – gali išprovokuoti vėžinius burnos audinių ląstelių pakitimus. Reikia žinoti, kad pastoviai valgomas aštrus, karštas, labai grubus maistas taip pat dirgina, ypač išsausėjusią ir su amžiumi išplonėjusią burnos gleivinę.
Daug žmonių negalvoja ir apie lūpas. Lūpas itin pažeidžia saulė, kadangi jų oda labai plona ir švelni, lūpas gairina vėjas, šaltis, jas žeidžia pacientai laižantys ir kramtantys lūpas.
Išvažiavus atostogauti į šiltuosius kraštus būtina ne tik saugoti odą nuo saulės poveikio, bet reikėtų nepamišti ir lūpų priežiūros. Lūpų apsaugai naudojamas lūpų balzamas, lūpų balzamas su apsauga nuo saulės, lūpų pieštukai. Pastoviai šerpetuojančias, žaizdotas, skylinėjančias, šerpetuojančias lūpas, jei neužgydo balzamai ar lūpų tepalai, būtina parodyti gydytojui.
Svarbiausia, ką turite prisiminti – laiku diagnozuotas vėžinis susirgimas ir pradėtas gydymas padeda išsaugoti daug gyvenimo metų.
Informaciją parengė:
Prof. Alina Pūrienė