Šie „rūgštūs įpročiai“ gali sukelti rimtus dantų pažeidimus

Pixabay nuotr.
Dantų erozijos pacientus vargina vis dažniau, štai, kodėl jos atsiranda
Danties emalis yra kiečiausias žmogaus organizmo audinys, tačiau jis yra tirpus. Jeigu dėl rūgštaus gėrimo ar valgio arba dėl skrandžio problemų rūgštingumas burnoje didėja, danties emalis pradeda tirpti. Įprastu atveju, seilės neutralizuoja rūgštis, patenkančias į burną tiek iš išorės, tiek iš skrandžio, o seilėse esantys mineralai atstato pažeistą emalį, todėl mūsų dantys nuo rūgštaus maisto iš karto neištirpsta. Tačiau, jei padidėjęs rūgštingumas burnoje trunka ilgesnį laiką ar nuolat kartojasi, seilės nebegali užkirsti kelio emalio tirpimui – erozijų susidarymui. Erozijų pažeisti dantys yra jautresni, pakitusios formos, nelygaus paviršiaus, kuris dažnai pasidengia rudomis apnašomis.
Dantims sveikiau valgyti vaisius ir uogas, o ne gerti jų sultis ar trintus kokteilius. Iš sutaiškytų vaisių ir uogų išsiskiria daugiau rūgščių, negu kramtant juos dantimis. Skysta konsistencija arčiau ir plačiau kontaktuoja su dantimis, nei kramtomi vaisių ar uogų gabaliukai. Sutrintų vaisių ir uogų nereikia kramtyti, todėl neskatinamas seilių išskyrimas. Dažnai vartojamos vaisių ir uogų sultys ar kokteliai sukelia dantų erozijas.
Greipfrutų ar apelsinų dietos žaloja dantų emalį. Citrusiniuose vaisiuose yra gausu citrinų rūgšties. Retas citrusinių vaisių vartojimas dantims žalos nepadaro. Tačiau kasdienis ir/ar gausus vartojimas sukelia dantų erozijas.
Vandenį gerkite kasdien, o citrinomis gardinkite tik kartais, jei norite turėti erozijų nepažeistus dantis. Citrinos sultys dantų erozijas sukelia, jei mėgstate kasdien čiulpti citrinos skiltelę, kasdien geriate vandenį su citinos sultimis. Žemas citrinų sulčių pH garantuoja danties emalio tirpimą.
Dažnas vėmimas skatina danties erozijų atsiradimą. Dantų emalio erozijos visuomet randamos dantų liežuviniuose ir gomuriniuose paviršiuose pacientams, kurie serga valgymo sutrikimais. Tyčia sukeltas kasdienis vėmimas dėl ypač stipraus skrandžio sulčių rūgštingumo agresyviai tirpdo dantų emalį. Vienintelė pagalba yra valgymo sutrikimų gydymas.
Nuolat į burną patenkančios skrandžio rūgštys yra danties emalio erozijų priežastis. Sutrikus stemplės apatinės dalies vožtuvo veiklai, skrandžio turinys nuolat patenka į stemplę ir burną. Skrandžio sulčių pagrindinė dalis yra druskos rūgštis. Tai yra labai stipri rūgštis. Skrandžio sulčių pH yra apie 1,5, tad toks rūgštingumas lemia intensyvų emalio tirpimą. Nustačius danties emalio erozijas krūminių dantų srityje, būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją ar pagalbos prašykite gydytojo gastroenterologo.