Pavasario mityba: ir svoriui kontroliuoti, ir sveikatai stiprinti
Atėjo pavasaris… Laukėme jo nekantraudami, besidžiaugdami kiekviena saulėta diena. Kad pavasariškos nuotaikos nesutrikdytų sveikatos problemos, turime nepamiršti, kad pavasaris – organizmui išbandymų metas. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms. Nors sveikos mitybos principai galioja apskritus metus – mityba turi būti visavertė, subalansuota, įvairi ir atitikti žmogaus amžių bei fizinį krūvį, tačiau pavasarį organizmo poreikiai didesni. Po žiemos reikia atstatyti jėgas, kompensuoti vitaminų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų stygių, todėl rekomenduojame laikytis šių penkių taisyklių.
Pirmoji taisyklė. Pavasaris – metų laikas, kuomet didelė peršalimo ir virusinių ligų rizika. Jei žiemą nepakankamai valgėme daržovių, vaisių, pavasarį galime justi bendrą silpnumą, greitesnį nuovargį, gali būti nusilpusi imuninė sistema, susilpnėjęs organizmo atsparumas įvairiems neigiamiems aplinkos veiksniams. Taigi, maisto produktais stiprinkime savo organizmo imuninę sistemą. Pirmosios šviežios pavasario daržovės – svogūnų laiškai, salotų lapai, špinatai, ridikėliai – puikus vitaminų šaltinis. Labai svarbus vitaminas C. Jo daug žalios spalvos lapų daržovėse.
Antroji taisyklė – pirmiausia rinkimės šviežiai išaugintas daržoves. Per žiemą išlaikytose daržovėse vitaminų, o ypač vitamino C, kiekis būna natūraliai sumažėjęs. Mokslininkai nustatė, kad per dieną reikėtų suvalgyti bent 400 gramų šviežių daržovių. O su šviežiomis daržovėmis gausime ne tik vitaminų, bet ir mineralinių medžiagų, skaidulinių medžiagų. Beje, skaidulinės medžiagos padeda palaikyti normalios žarnyno mikrobiotos, t.y. gerųjų žarnyne gyvenančių bakterijų gyvybingumą. Jos svarbios ne tik virškinimo procesui, bet ir imuninės sistemos stiprinimui. Nepamirškime ir raugintų kopūstų – tai puikus vitamino C šaltinis pavasarį.
Trečioji taisyklė – pavasarį, kaip ir bet kuriuo kitu metų laiku, mityba turi būti įvairi. Tik taip aprūpinsime organizmą visomis medžiagomis. Pavasaris kai kam gali sukelti naujų rūpesčių – lengvi rūbai negali paslėpti per žiemą užaugusių bereikalingų kilogramų. Tik nepulkite badauti! Jums tiks ketvirtoji taisyklė.
Ketvirtoji taisyklė – apetitą slopina dažnas valgymas nedidelėmis porcijomis. Norint sumažinti kūno svorį, reikia valgyti mažomis porcijomis ir dažniau. Labai svarbu nepersivalgyti.
Penktoji taisyklė –tyro geriamojo vandens reikia išgerti bent 2 litrus per dieną. Vanduo, nors ir nebūdamas maisto medžiaga, yra labai svarbus organizmo veiklai ir sveikatai palaikyti, nes padeda organizmui efektyviai naudoti maisto medžiagas. Jis neša reikalingas maisto medžiagas į audinius ir organus ir „išgabena“ iš jų medžiagų apykaitos produktus, kurie yra nuodingi. Vanduo taip pat palaiko reikiamą kraujo tūrį ir padeda reguliuoti kūno temperatūrą. Stokodamos vandens, ląstelės neįstengia pasisavinti visų aminorūgščių ir kitų maisto medžiagų, kurių reikia medžiagų apykaitos procesams, o šių metu deginami riebalai, tada medžiagų apykaita ima lėtėti. Tarpląstelinio vandens netektis, pvz., gausiai prakaituojant, greičiausiai pastebima: veide išryškėja raukšlės, „sukrinta“ veido bruožai, atsiranda troškulys.
Informaciją parengė:
Prof.dr.Rimantas Stukas
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius