KAIP PADĖTI SAU, JEI NEGALITE PAKLIŪTI PAS ODONTOLOGĄ

Shutterstock nuotr.

Nuo kovo 16-os dienos karantino metu Lietuvoje teikiamos tik būtinos odontologinės paslaugos, tai reiškia, kad pacientams, patiriantiems odontologines problemas, kurios nėra grėsmingos, o skausmas pakeliamas, gydymo procedūros neatliekamos. Ko imtis iki tol, kol būsite planiškai priimtas gydytojo, paaiškinsime šiame straipsnyje.

Įvertinkite, ar jums tikrai nereikalinga skubi odontologinė pagalba

Atsiradus skausmui, susijusiam su burnos ligomis, būkite atidūs jį lydintiems simptomams. Įvertinkite, ar neatsirado tinimas, karščiavimas, silpnumas arba labai stiprus skausmas – požymiai, kurie gali rodyti plintančią infekciją, jiems pasireiškus, kreipkitės į gydymo įstaigą dėl būtinosios pagalbos. Jei skausmas nedidelis, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir pradėti gerti vaistus nuo uždegimo (skausmo). Jei skausmas, tinimas didėja, būtina kreiptis būtinosios pagalbos. Visais kitais atvejais, turėsite laukti, kol Lietuvoje vėl bus galima teikti planines odontologines paslaugas.

Malšinkite skausmą

Nepaisant to, dėl ko išsivystė odontologinė būklė kelianti skausmą, visuomet skiriami vaistai jam malšinti. Dažniausiai tai vaistai, kurių tikrai galite įsigyti ir be recepto, jei šie nepadeda, greičiausiai jums reikalinga būtinoji pagalba. Nėščiosios, vaikai, taip pat vyresni asmenys, kuriems didesnė rizika sirgti virškinamojo trakto ir širdies bei kraujagyslių ligomis ar asmenys, kurie patyrė pašalinį poveikį vartodami medikamentus, turėtų vaistus skausmo malšinimui rinktis ypač atidžiai, pasitarti su gydytoju.

Venkite skaudamos vietos šildymo

Infekcijos burnoje daugeliu atveju yra linkusios plisti, o jei skaudamą vietą šildysite, šį procesą galite dar paskatinti. Rekomenduojame nedėti šildančių kompresų, nelaikyti maudžiančios vietos parėmus ranka, verčiau atvirkščiai, pridėkite šaldantį kompresą ar audiniu apsuktą  sušaldytą ledą, nebent skaudama vieta reaguoja į terminius dirgiklius.

Gera burnos higiena būtina

Net jei atsiradus skausmui jums nesinori valyti dantų, tai yra būtina, nes daugeliu atveju nenuvalant minkšto apnašo, būklės yra linkusios dar labiau ūmėti. Dėl šios priežasties dantis būtina valyti du kartus per dieną net esant skausmui, taip pat naudoti tarpdančių šepetėlį ar siūlą.

Kad dantis valyti būtų lengviau, rinkitės minkštą dantų šepetėlį, nenaudokite grubios jėgos, neperspauskite dantų šepetėlio, nenaudokite pagaliukų, vielelių, adatų – visko, kas neskirta burnos higienai.  Jei valyti šepetėliu per skausminga, laikinai tai atlikite dantų skalavimo skysčiu suvilgytu marlės voleliu. Jei peršti, skauda burnos gleivinę, prieš valymą galite aplikuoti nuskausminančius gelius, kurių taip pat be recepto galite įsigyti vaistinėje. Dantenų skausmas, uždegimas praeina greičiau, jei dantis valote ilgiau  ir masažuojate  dantenas, tai sustiprina kraujagysles ir dantenų kraujavimas silpnėja.

Skalaukite burną

Esant odontologiniams negalavimams nesuklysite skalaudami burną. Skalaukite vandeniu po kiekvieno valgio, kad pašalintumėte maisto likučius nuo skaudamų paviršių. Esant šiems simptomams: sudirgusi ar išberta burnos gleivinė, maudimas tarpdančiuose, ypač jei sergate periodontitu, skausmas dygstant protiniam dančiui, jaučiamas blogas kvapas ar skonis, iki kelių savaičių, kol simptomai sumažės, du kartus per dieną skalaukite burną skalavimo skysčiu, kurio sudėtyje yra chlorheksidino, veikiančio antibakteriškai. Tokio skalavimo skysčio taip pat galite įsigyti vaistinėje. Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie jų turi būti skiedžiami vandeniu, todėl atidžiai perskaitykite vartojimo lapelį ir neskalaukite stipresniu tirpalu nei nurodyta, nes nudeginsite burnos minkštuosius audinius. Skalavimas druskos tirpalu mažina gerklės uždegimą,  burnos minkštųjų audinių  patinimą, paburkimą, todėl taip pat yra rekomenduojamas.

Šių dalykų jokiu būdu nesiimkite

Nors skalauti arbatų nuovirais, šiltu druskos tirpalu galima, tačiau kai kurių namuose naudojamų metodų tikrai nerekomenduojame: į dantų tarpus nieko nedėkite, į danties ertmę ar ant burnos gleivinės taip pat negalima dėti sutrintų medikamentų, namie randamų produktų (pavyzdžiui, česnako ir kt.), jie gali pažeisti audinius ir dar labiau pabloginti jūsų būklę. Taip pat nerekomenduojame naudoti kelių skirtingų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vienu metu, nes daugelio jų poveikis sumuojasi, tad galite stipriai pakenkti kepenims.

Informaciją parengė:

gyd. periodontologė prof. Alina Pūrienė,

gyd. odontologė dr. Rūta Bendinskaitė,

gyd. odontologė Indrė Stankevičienė.

Panašūs straipsniai
Coming Soon
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?
Kokios temos Jus labiausiai domina?