Dantų anatomijos paslaptys: kodėl dantys gelsta, o juos gydyti taip brangu
Nors žmogaus, o tame tarpe ir dantų, anatomija yra pakankamai sudėtingas dalykas, neturint pakankamai žinių apie danties sandarą ir jį ardančių procesų ypatumus, sunku suvokti sudėtingas ir daugialypes odontologines ligas. Neabejojame, kad įsivaizduojate, kaip atrodo dantis, bet ar žinojote, kad kiekviena jo dalis yra unikali? Manome, kad šie faktai apie dantį jums bus įdomūs ir naudingi.
EMALIS – KIEČIAUSIAS ŽMOGAUS AUDINYS
Emalis – tai yra išorinė danties vainiką dengianti struktūra. Nors jame mineralai sudaro net 96 procentus, net ir jį mikroorganizmai, gyvenantys ant danties užsilikusiose apnašose, gali įveikti.
Esant rūgštinei aplinkai burnoje, kuri susidaro, kai mikroorganizmai mūsų pagalba gauna cukrų ir jį skaido, emalis gali pradėti tirpti.
Įdomu žinoti:
- Būkite atsargūs valant dantis – dažnai mūsų pacientai skundžiasi, kad jų dantys gelsta ir nors priežastys gali būti įvairios, neretai taip nutinka dėl plonėjančio emalio, kuris yra baltesnis už dentiną, sluoksnio. Nors kai kurie mūsų pacientai tokius gelstančius dantis stengiasi tik dar stipriau valyti, taip sau padaro meškos paslaugą. Viena iš emalio plonėjimo priežasčių yra per grubus ar per stiprus dantų valymas. Neretai su laiku nutrinama ir dalis emalio, ypač dantų kaklelių srityje, tada ir išlenda tie gelsvi ar rusvi danties plotai, kurie tikrai neteikia šypsenai grožio. Patarimas: įsitikinkite, kad jūsų valymo technika yra gera, venkite horizontalių valymo judesių, rinkitės minkštą dantų šepetėlį.
- Dauguma naminių priemonių dantims gali būti itin kenksmingos. Nors neretame populiariuose straipsniuose išvysite patarimų, kaip naminėmis priemonėmis išsibalinti dantis, greičiausiai jomis tik sugadinsite savo šypseną. Odontologai šiurpsta išgirdę apie pacientus, savo dantis valančius citrinos sultimis su soda ir rekomenduoja to jokiu būdu nebandyti.
- Ar galite patikėti – yra nemažai situacijų, kai odontologai rekomenduoja nevalyti dantų! Dažniausias toks pavyzdys – po rūgščių produktų (citrinos, sulčių, vyno) vartojimo ar vėmimo Tuomet dantų nevalykite apie valandą laiko, nes nuo intensyvios rūgšties dantų emalis minkštėja ir gali būti pažeistas dantų valymo metu. Patarimas: venkite dažno rūgščių produktų vartojimo ir po jų dantų nevalykite valandą laiko.
DENTINAS – KELIAS, KURIUO MIKROORGANIZMAI KELIAUJA Į DANTIES VIDŲ
Dentinas – tai vidinė danties dalis, kuri, esant dančiui sveikam, yra pasislėpusi po emaliu, o danties šaknyje – po cementu. Danties dentinas yra jau ne toks kietas. Jame yra mažyčiai dentino kanalėliai, kuriuose tūno tam tikros ataugos, apraizgytos nervų galūnėlių, štai kodėl skauda, kai susidariusi dantyje skylutė yra liečiama ar prilenda maisto. Negana to, šiais kanalėliais mikroorganizmai gali migruoti danties centrinės dalies – pulpos link ir galiausiai sukelti uždegiminius procesus joje.
Įdomu žinoti:
- Dentinas yra kietesnis už kaulą, bet minkštesnis už emalį. Stenkitės, kad jūsų kasdieniai įpročiai būtų tausojantys dantų audinius ir emalis, saugantis dentiną, nebūtų pažeidžiamas. Patarimas: venkite rūgščių produktų, kurie tirpdo danties audinius, taip pat saldžių produktų, kurie sukelia dantų ėduonį, naudokite minkštą dantų šepetėlį bei neagresyvias dantų priežiūros priemones.
- Jei jūs nesaugote dentino, jis saugosi pats – taip galime pajuokauti! Iš tiesų, jei dantis yra dirginamas – vyksta intensyvus ėduonies procesas ar reakcija į odontologinių procedūrų metu uždėtas medžiagas, dentinas atsideda ir sustorėja taip, kad kuo labiau apsaugotų vidinę danties dalį – pulpą. Deja, ne visais atvejais to užtenka, kad be mūsų, odontologų, pagalbos, dantis liktų sveikas ir gyvybingas.
- Neretai mūsų pacientai susiduria su traumomis, kurių metu netenka gabalėlio danties. Labai dažnai, jei nuskyla tik mažas emalio gabalėlis, net ir neprireikia sudėtingų procedūrų, tačiau, jei netenkama didesnės dalies danties ir atsiveria nuogas dentinas, tokį dantį turime gydyti jau gana skubiai, juk atviras dentinas – tiesus kelias mikroorganizmams keliauti link danties pulpos. Patarimas: patyrę dantų traumą, laiku kreipkitės į odontologą, kad jis įvertintų, kaip stipriai pažeisti danties audiniai.
PULPA – DANTIES DALIS, KURI „BRANGIAI KAINUOJA“
Danties pulpa – tai minkštieji audiniai esantys pačiame danties centre. Ši danties dalis yra sudaryta iš kraujagyslių, nervų, įvairių ląstelių ir skaidulų ir kol ji yra nepažeista, dantis vadinamas gyvu, tačiau, jei čia prasideda uždegiminiai procesai, labai dažnai ją tenka pašalinti tiek iš danties vainiko, tiek iš danties šaknies, t.y. gydyti dantų kanalus ir toks dantis jau vadinamas negyvu. Kanalų, arba kitaip, endodontinis gydymas neretai yra ilga, sudėtinga ir brangi procedūra, kurios sėkmę ne visada galima nuspėti, todėl pajutus nemalonius simptomus ar pokyčius burnoje, reikėtų kuo greičiau kreiptis į odontologą, o dar geriau – reguliariai tikrintis profilaktiškai, nes savalaikis gydymas dažniausiai leidžia išvengti šių procedūrų ir išlaikyti dantis gyvus.
Įdomu žinoti:
- Intensyvus, naktį paūmėjantis, kelias dienas besitęsiantis ir plintantis skausmas yra dažniausias simptomas, rodantis, kad danties pulpa jau pažeista.
- Laiku negydant danties su pažeista pulpa, liga pati neatsitraukia, pažeidimas progresuoja, plinta į aplinkinį kaulą ir, anksčiau ar vėliau, išprovokuoja dar rimtesnius simptomus: tinimą, plintančią infekciją, blogą savijautą.
- Danties pulpa gali „numirti“ ir visiškai nesant simptomų, bet tai nereiškia, kad dantų šaknų, kurios neskauda, galima negydyti, juk net ir be simptomų vykęs pulpos irimas gali sukelti ūmią infekciją.