Ar kada susimąstėte, kodėl Jūsų dantys genda ir kaip tai pakeisti?
Jei reikėtų įvardinti pagrindines priežastis, kodėl genda dantis, nė neabejodami atsakytume – dėl dantį dengiančių nenuvalytų apnašų ir į burną patenkančių įvairaus pavidalo cukrų! Tačiau, jei šį procesą norite suvokti dar nuodugniau, pateikiame vieną paprastą, bet labai informatyvią schemą apie tai, kodėl išsivysto dantų ėduonis. Ši shema naudojama tiek šviečiant visuomenę, tiek mokant odontologijos studentus ir atspindi tai, ką mokslas jau senai išsiaiškino ir patvirtino.
Kaip galite matyti schemoje, tam, kad išsivystytų ėduonis, būtini keturi, drauge veikiantys veiksniai:
Mikroorganizmai apnašose.
Dantų ėduonis prasideda tuomet, kai ant danties susikaupia ir lieka nenuvalytos apnašos. Net kasdien valant dantis, lieka sričių, kurios yra nuolat po apnašomis. Dažniausiai tai yra tarpdančiai, gilios vagelės ir įdubimai, danties kaklelis prie dantenų, nepilnai išdygę dantys, paskutiniai krūminiai dantys. Jeigu šios sritys nėra valomos atskirai, specialiomis priemonėmis, jose yra visos sąlygos ėduoniui vystytis, nes mikroorganizmai, esantys apnašose, skaido cukrus ir to pasekoje išskiria rūgštis, kurios ardo jūsų danties audinį.
Ką Jūs galite pakeisti?
Nors mokslas dar tik aiškinasi, kaip įvairias būdais galėtume koreguoti mikroorganizmų, gyvenančių mūsų organizme rūšis, kol kas dar nėra rasta genialių sprendimų, bet viena, ką jūs tikrai galite ir turite padaryti – tai palaikyti švarą burnoje, stengiantis kuo geriau nuvalyti apnašas įvairiuose danties paviršiuose: dantų vagelėse, tarpdančiuose ir nuo lygiųjų danties paviršių.
Dieta.
Tam, kad mikroorganizmai turėtų ką skaidyti ir išskirti kenksmingas rūgštis, pirmiausia įvairaus pavidalo cukrus turi patekti į burnos ertmę. Kalbant apie dantims pavojingus cukrus, reikia žinoti, kad ėduonį sukelia ne tik baltas cukrus, kurį papildomai dedate į arbatą ar gaunate kartu su saldumynais, bet ir visi greitai skaidomi angliavandeniai, o tai reiškia – įvairūs miltiniai gaminiai (batonas, duona, riestainiai, trapučiai, paslėptas cukrus, kurio gausu pirktiniuose padažuose, saldintuose pieno produktuose (jogurtuose, sūreliuose) ir net cukrus, kuris randamas natūraliuose produktuose, pvz. Meduje, vaisiuose. Tai reiškia, kad visų šių išvardintų produktų vartojimas turėtų būti labai saikingas. Taip pat labai svarbus ir cukraus vartojimo dažnis – kuo dažniau į burną atkeliauja angliavandenių turintis maistas, tuo dažniau “pamaitinami” ir mikroorgaizmai apnašose.
Ką Jūs galite pakeisti?
- Stenkintės maitintis subalansuotai ir venkite greitai skaidomų angliavandenių.
- Tarp valgių darykite bent kelių valandų pertraukas.
- Užkandžiams rinkitės sūrį, riešutus ar daržoves, bet ne miltinius ar saldžius gaminius.
Dantis.
Tam, kad vystytųsi ėduonis, savaime suprantama, kad reikalingi ne tik cukrūs ir mikroorganizmai, bet ir dantis, kuriame ir vyksta šis procesas. Priklausomai nuo danties ypatybių, šis procesas prasideda ir vyksta aktyviau ar lėčiau. Pavyzdžiui, giliose, siaurose danties vagelėse kaupiasi daugiau apnašų ir tokias danties vietas ėduonis pažeidžia dažniau.
Ką Jūs galite pakeisti?
Dantų valymui naudokite ne tik dantų šepetėlį ir tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlius, bet ir dantų pastą su fluoru, burnos skalavimo skystį su fluoru, įvairius mineralais papildytus gelius ir kremus, kad danties audiniai taptų labiau mineralizuoti.
Laikas.
Ėduoniui susiformuoti reikia laiko. Kiekvienam žmogui ėduonis prasideda ir vystosi nevienodu greičiu. Ėduonies eiga gali būti greita (apie 6 mėnesius), lėta (apie 2 metus) arba gali visai sustoti – viskas priklauso nuo jūsų organizmo ir kasdienių įpročių.
Ką Jūs galite pakeisti?
Stenkitės, kad laikas, kurį dantis būna netinkamose salygose (tinkamai nenuvalytas, saldžioje aplinkoje) būtų kuo trumpesnis.
Seilės.
Retas kuris susimąsto, kad seilių trūkumas ar jų sudėties pasikeitimai yra itin svarbūs įvairių burnos ligų išsivystymui. Seilės slopina mikroorganizmų veiklą, šalina kenksmingas medžiagas ir mineralizuoja dantį.
Ką Jūs galite pakeisti?
- Jei trūksta seilių, įspėkite apie tai savo gydytoją, nes jų trūkumas labai dažnai išsivysto dėl tam tikrų vartojamų vaistų ar esančių ligų.
- Skatinkite seilių išsiskyrimą kartkartėmis kramtydami becukrę gumą.
- Gerkite pakankamai vandens.