MITAS AR TIESA: AR GALI DANTŲ ĖDUONIS BŪTI PIRMU SIGNALU, ĮSPĖJANČIU APIE ARTĖJANČIAS LIGAS?

Shutterstock nuotr.
Šiais informacijos laikais, kai žmonės gali pasiekti didelį kiekį skirtingų žinių šaltinių, pastebime poreikį padėti žmonėms atsirinkti tai, kas yra tikra ir kas – tik mitai.
1 MITAS. Tik saldumynai sukelia dantų ėduonį
Nors kai kuriems jūsų ši tema jau tampa pabodusi, kitiems – tai vis dar nežinoma, tad mes, odontologai, nepavargstame pasakoti, kokio maisto turėtumėte vengti, siekiant užkirsti kelią dantų ėduoniui. Kai įprasto profilaktinio vizito metu su pacientais kalbame apie jų dietą, pastebime, kad žmonės dažniausiai kalba apie saldumynus: saldainius, ledinukus, limonadus, tačiau, kai pradedame klausti, ar dažnai jie geria, kad ir vos pasaldintą, arbatą, kavą, vartoja saldžius pieno produktus – įvairių skonių jogurtus, pieno gėrimus, galų gale, kaip dažnai jie valgo rafinuotų miltų kepinius, greitą maistą, pastebime, kad neretai mūsų pacientai nustemba, nes visi šie produktai dažnai yra didelė dalis to, ką jie deda į burną ir ženkliai prisideda prie paūmėjusio ėduonies atvejų.
Dieta yra ypač reikšminga dantų ėduonies išsivystymui, yra mokslinių straipsnių teigiančių, kad būtent dantų ėduonis ir periodonto ligos, užklupusios pacientą, gali būti pirmas pavojaus signalas, pranešantis apie netinkamą dietą, kuri ilgainiui kartu su kitais veiksniais sukelia tokias civilizacijos ligas kaip cukrinis diabetas, hipertenzija ar onkologiniai susirgimai.
2 MITAS. Nedidelė, liežuviu jaučiama skylutė bus lengvai „užplombuota“ odontologo kabinete
Savo pacientams, kurie atvyksta dėl to, kad liežuvio galiuku jaučia vieną ar kelias skylutes ir prašo jas užplombuoti, dar nė nepažvelgusi į burną primenu, kad būtų puiku, jei jie galėtų rasti galimybių lankytis profilaktiškai ir atvykti net tada, kai nejaučia jokių simptomų. Kai žmogus jaučia akivaizdžias ertmes, dažnai situacija būna uždelsta, blogesnė nei atrodo pacientui ir tokiu atveju neretai prireikia endodontinio šaknų kanalų ar kito gydymo. Tad, jei jaučiate „skylutes“, būtinai užsirašykite pas savo gydytoją ir po gydymo nepamirškite reguliariai lankytis profilaktiškai, kad dantų pažeidimus galėtume pastebėti anksti ir užtektų pakankamai nesudėtingų procedūrų.

Shutterstock nuotr.
3 MITAS. Jei dantis yra sugydytas, jo ėduonis nebepažeis
Nesvarbu, koks gydymas jums buvo pritaikytas: dantis „užplombuotas“, sugydytas endodontiškai ar protezuotas karūnėle, jei nesilaikysite tinkamos kasdienės priežiūros rekomendacijų, yra galimybė, kad atsiras nauji danties pažeidimai. Pavyzdžiui, nors pačio danties užpildo („plombos“) ėduonis ir neveikia, tačiau tikrai gali paveikti danties audinius šalia jo, tuomet „plombą“ ir vėl reikia keisti. Lygiai taip pat ėduonis gali pažeisti vainikėliu protezuoto danties šaknį, jei šioje zonoje užsilaiko kasdienio apnašo, tuomet pacientai neretai atvyksta su uždelstomis komplikacijomis, tad gydymas tampa sudėtingu, o kartais danties ir nebe pavyksta išgelbėti. Turime pripažinti, kad daugeliu atvejų sugydytą dantį tenka prižiūrėti dar kruopščiau nei anksčiau, papildomai naudoti įvairius specialius dantų šepetėlius, dantų siūlus, tarpdančių šepetėlius. Apie taisyklingą dantų priežiūrą galite sužinoti kituose mūsų straipsniuose.
Turinio autorė:
gyd. odontologė Indrė Stankevičienė