Ar egzistuoja „sveikesnis“ cukrus?
Džiaugiamės matydami, kad gyventi sveikai: sportuoti, sveikai maitintis, rūpintis burnos higiena tampa madinga ir aktualu. Visuomenė nori gauti vis daugiau kokybiškos informacijos apie jiems padedančius įpročius ir apie tai, kas jų sveikatai kenkia. Viena aktualiausių šių dienų temų yra cukrus. Kad jis mūsų sveikatai kenkia – žino jau lopšelinukai, kurie jau darželyje gauna sveikos gyvensenos pamokas, tačiau žmonės vis tiek neatsispiria pagundai mėgautis įvairiausiais saldintais patiekalais, tad vis dažniau ieško alternatyvų „baltam” cukrui. Tačiau ar tikrai sveikesnis cukrus egzistuoja?
Ar tikrai cukrus toks žalingas?
Liūdna žinia smaližiams – pagal sveikos mitybos rekomendacijas reikia mažinti cukraus vartojimą ir tai tinka visiems žmonėms – nėščiosioms, pagyvenusiems, neįgaliesiems ir visiems kitiems visuomenės nariams. Reikia pabrėžti, kad didelis cukrų kiekio vartojimas siejamas su daugybe bendros sveikatos būklių , ypač su širdies ir kraujagyslių ligomis, susilpnėjusia imunine sistema, smegenų insultu, diabetu, antsvoriu, virškinimo sutrikimais. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad iš cukrų būtų gaunama ne daugiau kaip 10 procentų paros maisto davinio energijos, tuo tarpu, tyrimai rodo, kad daugelis su maistu cukraus gaunama beveik dvigubai daugiau nei rekomenduojama. Mes, odontologai, taip pat primename, kad verta atidžiai rinktis, ką valgote, nes dažnai vartojant cukrumi papildytų produktų, neabejotinai susidursite su ėduonimi.
Ar lengva būti apgautiems?
Mūsų pacientai dažnai nustemba, kai jiems rekomenduojame riboti ne tik saldumynus, bet ir miltinius patiekalus bei greitą maistą: keptas bulvytes, mėsainius – visa tai, aišku, kenkia ne tik dantims, bet ir bendrai sveikatai . Ar žinote, kad pridėtinio cukraus gausu „greitame“ maiste, įvairiuose parduodamuose padažuose, pusfabrikačiuose? Todėl net ir tie žmonės, kurie teigia, kad saldumynų nemėgsta ar nevartoja dėl kitų priežasčių, cukraus vis tiek dažnai gauna per daug.
Norint sužinoti, ar į maisto produktą papildomai įdėta cukraus arba kiek jame iš viso yra cukrų, reikėtų skaityti maisto produktų etiketes ir žiūrėti, ar sudedamųjų dalių sąraše įrašyta ,,cukrus“, ,,gliukozė“, ,,fruktozė“, ,,gliukozės sirupas“ ir pan., ir kiek cukrų yra 100 g produkto. Verta atsiminti, kad maisto produktai, kuriuose yra daug cukraus ar paprastųjų angliavandenių (gliukozės, fruktozės, maltozės, kukurūzų sirupo ir kt.) paprastai turi labai mažai kitų vertingų maisto medžiagų, jie tiekia tik kalorijas.
Ar sveiku vadinamas maistas visada yra saugus?
- SULTYS IR VAISIŲ KOKTEILIAI. Daugelio žmonių sveikais laikomos sultys ir trinti augaliniai kokteiliai yra mažiau vertingi nei natūralūs augalai, kadangi mechaniškai juos smulkinant labiau suardomos augalų struktūros, dėl to palengvėja ir pagreitėja laisvųjų cukrų įsisavinimas, greičiau kyla insulino kiekis kraujyje, o viso to galima pasekmė – dalis cukrų organizme virsta kūno riebalais. Dantims šie produktai taip pat kenksmingi, nes sukelia ne tik dantų ėduonį, bet ir juose esančios rūgštys skatina erozinius dantų pažeidimus, kai danties paviršius yra tarsi išgraužiamas.
- MEDUS – nors tai žymiai sveikesnė cukraus alternatyva, dantims jis kenkia tiek pat, kiek baltas cukrus, todėl kelis kart per dieną juo gardinti kavos ar arbatos nevertėtų, mėgaukitės juo saikingai, o po vartojimo, skalaukite burną vandeniu.
- SALDINTI PIENO PRODUKTAI: jogurtai, sūreliai, pieno kokteiliai. Nors dažnai žmonės juos renkasi kaip sveiką maistą, manydami, kad taip skaniu būdu gaus pakankamai kalcio ir stiprins kaulus bei dantis, toks maistas yra tikras dantų ir sveikatos priešas. Labai dažnai cukraus kiekis šiuose produktuose būna itin didelis, todėl norint saugoti savo dantis reikėtų rinktis nesaldintus pieno produktus: natūralų jogurtą, kefyrą, kurie dar ir padės puoselėti tinkamą mikrobiomą (mikroorganizmų visumą jūsų organizme), kuris svarbus tiek burnos, tiek bendrai sveikatai.
- RUDASIS CUKRUS. Taikant naujausias technologijas ir apdorojant cukrašvendres ar cukrinius runkelius, pagaminama vos ne gryna medžiaga sacharozė susidedanti tik iš gliukozės ir fruktozės – tai ir yra mums visiems pažįstamas baltasis cukrus, kuris visai neturi nei vitaminų, nei mineralinių ar kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios būtinos žmogui. Tuo tarpu rudajame cukruje randama gamtinių biologiškai aktyvių medžiagų: per 200 įvairiausių mineralinių ir organinių junginių, tarp jų mikro- ir makroelementų bei vitaminų. Aišku, jau galite numanyti mūsų verdiktą, kad toks cukrus lygiai tiek pat kenksmingas dantims, tad jo tikrai nevertėtų vartoti dažnai, tačiau kartkartėmis gaminant desertus siūlome verčiau rinktis rudąjį cukrų.
Keli patarimai, kaip cukraus suvartoti mažiau:
- RINKITĖS PRODUKTUS PAŽYMĖTUS SIMBOLIU ,,RAKTO SKYLUTĖ”, kuriuose yra mažiau cukraus, lyginant tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. „Rakto skylute“ pažymėti produktai turi kelis kartus mažiau riebalų, cukraus ir druskos bei daugiau maistinių skaidulinių medžiagų nei kiti panašūs tos pačios grupės maisto produktai, šiuose produktuose neturi būti saldiklių. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose daugiau maistinių skaidulų. Į „Rakto skylutės” simboliu ženklinamus produktus negalima įdėti jokių pakaitalų, kurie didintų produkto kaloringumą, keltų jo glikeminį indeksą ar kitaip mažintų produkto palankumą sveikatai (pvz., mažinant produkte sočiųjų riebalų kiekį, negalima jų keisti krakmolu ar sintetiniais maisto priedais, bet galima praturtinti produktą ankštiniais, lęšiais, topinambais, įvairiomis daržovėmis ir pan.). Taigi, produktas visais atvejais turi tapti palankesniu sveikatai.
- MAISTĄ GAMINKITE NAMIE. Jei maistą gaminate patys, būsite užtikrinti, kad įvairiuose patiekaluose, pavyzdžiui, salotose, padažuose nėra pridėtinio cukrau. Neverta net sakyti, kad tokiame maiste nebus įvairių konservantų, dažiklių, tad toks maistas geriausias tiek burnos, tiek bendrai sveikatai užtikrinti.
- ATIDŽIAI RINKITĖS GĖRIMUS. Vanduo – pats tinkamiausias pasirinkimas, tačiau taip pat galite nepakenkdami savo dantims gerti žalią ar juodą nesaldintą arbatą, taip pat saikingais kiekiais kavą. Sultis (tiek pirktines, tiek namie gamintas), glotnučius, gaiviuosius ir sportuojantiems skirtus gėrimus vartokite labai saikingai.
- GAMINDAMI DESERTUS NAUDOKITE SVEIKESNES CUKRAUS ALTERNATYVAS: medų, rudąjį cukrų, džiovintus vaisius (pavyzdžiui, datules), tačiau jais mėgaukitės tik retkartėmis, nes visos šios alternatyvos, nors ir turi daugiau vertingų maisto medžiagų, dantims visgi kenkia.