Dantų ligų profilaktika. Kaip išsaugoti sveikus dantis?
Visuomenėje vyrauja daug įvairių mitų, susijusių su dantų ligomis. Dalis žmonių tiki, kad jų genetika „bloga”, todėl nesibaigiantys vizitai įvairioms odontologinėms procedūroms yra neišvengiami. Kiti tiki, kad už viską atsakingi vitaminai, tad jei burnoje atsiranda dantų pažeidimų, skuba griebtis kalcio ar kitokių tablečių. Tuo tarpu tretieji nenuilstamai ieško informacijos, kaip namų sąlygomis gamintomis priemonėmis saugotis nuo dantų ligų ar net kaip jas gydyti. Visi šie išvardinti mitai yra nepagrįsti, todėl šio straipsnio misija – teikti kokybišką odontologinę informaciją visuomenei. Aptarsime rekomendacijas, kaip išvengti dantų ėduonies bei periodonto ligų, rekomenduosime pagrindines dantų valymo priemones bei taisykles.
Žinokite šias tris taisykles ir išvenkite dantų ėduonies
Mokslas jau seniai įrodė, kad dantų ėduonis – tai gyvenimo būdo liga, kurios įprastam žmogui galima 100 procentų išvengti. Siekiant išvengti dantų ėduonies rekomenduojame pagerinti burnos priežiūros įpročius ir laikytis 3 taisyklių:
- Kokybiškai valyti dantis du kartus per dieną.
- Riboti cukrų vartojimą.
- Naudoti fluoridus.
Ar tikrai dantis valote kokybiškai?
Dantis būtina 2 kartus per dieną valyti dantų šepetėliu ir pasta bei kartą per dieną išvalyti tarpdančius specialiu siūlu ar tarpdančių šepetėliais.
Vaikams iki 8-10 metų dantis turi išvalyti tėvai, tik susiformavus smulkiajai motorikai, šį veiksmą gali atlikti patys vaikai, bet rekomenduojame procesą ir dažnį kontroliuoti.
Ypatingą dėmesį dantų valymui skirkite prieš miegą. Nakties metu sumažėja seilių, saugančių ir stiprinančių dantis, išsiskyrimas, todėl likusių apnašų ant dantų poveikis tampa žalingesnis šiuo paros metu.
Dantų valymui rinkitės minkštą dantų šepetėlį, parduotuvėje ant tokio šepetėlio pakuotės žymima „Soft”.
Išvalius dantis liežuviu turėtumėte jausti glotnų ir lygų dantų paviršių.
Pačiam žmogui susivokti kur gerai valyta, kur nelabai yra sunku. Visiems, norintiems išmokti gerai išsivalyti burną, galima rekomenduoti vaistinėse parduodamas dažo medžiagas – sukramčius dažo tabletę, ar paskalavus dažo tirpalu, minkštasis dantų apnašas nusidažo ryškia spalva. Tada pamatomi neišvalyti dantų paviršiai. Dažo medžiaga nusivalo naudojant dantų pastą ir šepetėlį. Reikėtų žiūrėti per kiek laiko galima išsivalyti visas nusidažiusias minkštojo apnašo vietas. Tai laikas, reikalingas kaskart valant dantis.
Norite sveikų dantų – ribokite cukrų vartojimą
Jei jūsų mityboje gausu įvairaus pavidalo cukrų, kad ir kaip gerai valytumėte savo dantis, naudotumėte brangiausias ir moderniausias burnos priežiūros priemones, dantų ėduonies suvaldyti nepavyks netaisyklingai maitinantis.
Dantų ėduonį sukeliantys mikroorganizmai negalėtų pažeisti danties audinio, jei negautų angliavandenių. Žinoma, labiausiai kenkia saldūs produktai, bet net ir nesaldžiame maiste yra cukrų, apie kuriuos neretai nepagalvojate. Mažinti cukraus vartojimą turėtume saugodami ir dantis, ir bendrą sveikatą, nes didelis cukrų kiekio vartojimas siejamas su antsvoriu, nutukimu, virškinimo sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis, susilpnėjusia imunine sistema, insultu, diabetu, vėžiu. Plačiau apie sveiką mitybą dantims skaitykite ketvirtame straipsnyje.
Stiprinkite danties audinį – rinkitės fluoridus
Nors žiniasklaidoje vis pasirodantys straipsniai apie fluoro žalą kelia visuomenės nepasitikėjimą ir nerimą, mes, odontologai, žinome, kad fluoridai – įvairūs fluoro junginiai, vartojami vietiniam gydymui įvairiose profilaktikos priemonėse, maiste ir vandenyje, remiantis moksliškai pagrįstais įrodymais, stabdo ėduonies vystymąsi ir sudaro sąlygas jo išvengti. Pirmame mokymų straipsnyje kalbėjome apie tai, kad ėduonis, kol yra savo pradinėje dėmės stadijoje, gali būti stabdomas profilaktinėmis priemonėmis: tai yra aliekama pasiekus tinkamą higieną, sureguliavus mitybą ir naudojant fluoridus.
Kuo naudingi fluoridai?
Fluoridai sumažina mikroorganizmų galimybę išskirti kenksmingas rūgštis ir pakenkti danties audiniui.
Fluoridai stiprina emalio struktūrą, todėl dantis tampa atsparesnis mikroorganizmų išskiriamoms rūgštims.
Jei danties paviršius jau yra netekęs mineralų (demineralizuotas), fluoridai skatina jo atsistatymą (remineralizaciją). Tai vyksta tol, kol nėra ertmės dantyje.
Kur yra fluoridų?
Natūraliai fluoridų yra kai kuriuose maisto produktuose ir vandenyje. Fluoridų norma geriamajame vandenyje yra 0,7-1mg/l.
Efektyviausias kiekis fluoro yra burnos priežiūros priemonėse: dantų pastose, geliuose, dantų kremuose, odontologiniuose kabinetuose naudojamose medžiagose, skirtose ėduonies profilaktikai ir gydymui. Dantų pastose fluoridų koncentracija varijuoja nuo 240 ppm iki 1500 ppm (ppm nurodo, kiek dalelių fluoro yra milijone dalelių dantų pastos). Įprastu atveju vaikams atsižvelgiant į amžių ir dantų ligų riziką yra skiriamos pastos su 1000-1450 ppm fluoridų, o suaugęs žmogus turėtų rinktis 1450 ppm fluorido koncentracijos dantų pastas, tačiau jūsų gydytojas gali individualiai jums parinkti tinkamą fluoridų kiekį ir vartojimo būdą.
Ar naudoti fluoridais papildytas priemones yra saugu?
Fluoridais papildytas burnos priežiūros priemones naudoti yra saugu. Šias priemones naudodami vietiškai, t.y. ant danties, stiprinsite dantų paviršių ir nepakenksite savo sveikatai. Fluoridais papildytų priemonių efektyvumą įrodo ir ilgalaikė kitų šalių patirtis, kur, pasitelkiant įvairias profilaktikos programas ir modelius, ženkliai sumažėjo ėduonies paplitimas.
Pabrėžtina, kad kol vaikas nemoka tinkamai išspjauti pastos, reikalinga naudoti itin mažą dantų pastos kiekį – iš pradžių kaip ryžio grūdas, nuo maždaug 4 m. – kaip žirniukas.
Žinokite šias taisykles ir išvenkite dantenų ligų
Dantenų ligų (gingivito ir periodontito) išvengti padeda šios taisyklės:
- Puiki asmeninė burnos higiena
- Reguliari profesionali burnos higiena
- Tinkamai parinktos burnos priežiūros priemonės
- Pilnavertė mityba, sveikas gyvenimo būdas
Puiki asmeninė burnos higiena – būtina
Netikėkite mitu, kad jei jūsų giminaičiai serga periodonto ligomis, jums taip pat tai nutiks. Užtikrinkite gerą burnos higieną kasdien, kad ant jūsų dantų neliktų minkšto apnašo – pagrindinės periodonto ligų priežasties. Nepamirškite kasdien taisyklingai valyti dantis (apie tai skaitykite toliau šiame straipsnyje) bei kasdien valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais.
Nepraleiskite profesionalios burnos higienos procedūrų
Likęs nenuvalytas apnašas su laiku tampa kietais “akmenimis”, kurie jau nebenuvalomi dantų šepetėliu, todėl turi būti periodiškai nuvalyti gydytojo odontologo kabinete. Pirmiausia dantų akmenys odontologo kabinete valomi rankiniais ir mašininiais, garso ar ultragarso, instrumentais, po to dantys nupoliruojami specialia pasta ar sodos milteliais.
Akmenys, esantys virš dantenų, yra matomi ir plika akimi, o esančius po dantenomis pamatyti sudėtinga, juos gydytojas odontologas pastebi braukiant specialiu instrumentu per danties šaknies paviršių. Todėl būtina t ben1-2 kartus per metus lankytis pas gydytoją profilaktiška.
Užtikrinkite pilnavertę mitybą
Šiandien niekas neabejoja, kad mityba turi didžiulės įtakos sveikatai. Turite pasirūpinti subalansuota ir pilnaverte mityba sau ir savo vaikams, kuri užtikrins ir burnos audinių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis bei tinkamą imuninės sistemos funkciją.
Taisyklingo valymo patarimai
Dantis reikia pradėti valyti vaiku kai tik jie išdygsta, t.y. nuo pat pirmo danties pasirodymo burnytėje. Vaikams dantis tėvai turi išvalyti iki 8-10 metų, nes iki to laiko vaikai nesugeba to padaryti kruopščiai ir tinkamai. Vėliau reikėtų kontroliuoti dantų valymo dažnį ir kokybę.
Profilaktinių vizitų pas odontologą metu, gydytojas apžiūrės ir įvertins jūsų pasiekimus, esamą situaciją ir patars kaip pagerinti būklę ir burnos higieną taip užkertant kelią burnos ligoms.
Šepetėlio pasirinkimas
Minkštas dantų šepetėlis – tokį turėtumėte rinktis įprastu atveju. Kietas – nėra tinkamas jūsų dantims, juo galite lengviau pažeisti dantų emalį, dantenas, ypač jei valant naudosite stipresnę valymo jėgą. Kietesniu šepetėliu galite valyti tik išimamas dantų plokšteles ar dantų tiesinimo plokšteles, kapas, jei jas nešiojate.
Dantų šepetėlio galvutės dydis. Svarbu, kad dantų šepetėlio galvutė nebūtų per didelė, stebėkite, ar pasiekiate nuvalyti krūminius dantis iš visų pusių. Gali būti, kad paskutinio danties nuvalymui teks naudoti dantų šepetėlį mažesne galvute ar specialų vieno danties šepetėlį.
Šereliai. Patariame rinktis dantų šepetėlius su plonesniais šereliais. Natūralaus pluošto šepetėliai nerekomenduojami, nes lengviau pažeidžia dantenas, kai pradeda lūžinėti dėl dėvėjimosi.
Rankenėlė – ji valymo kokybei reikšmingos įtakos neturi, tačiau rekomenduojame rinktis dantų šepetėlį su neslystančia, tinkamo rankai storio bei nedaug išlenkta rankenėle.
Elektrinis ar įprastas? Tinkamai išvalyti dantis galima bet kuriuo iš šių šepetėlių, tačiau, jei trūkstate motyvacijos arba kyla fizinių sunkumų valant dantis, pavyzdžiui, jums sunku ilgiau išlaikyti pakeltas rankas, tikrai galite rinktis ir elektrinį dantų šepetėlį.
Dantų pasta
Dažnai populiariojoje žiniasklaidoje galima sutikti nepatikrintos, mokslu neparemtos informacijos, kurią paskaitę žmonės imasi dantų pastas gaminti namie, tam panaudodami aliejus, sodą, citrinos rūgštį ir taip neretai sau pakenkdami. Mes skatiname jus rinktis tradicines dantų pastas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
Kadangi ėduonies paplitimas tarp Lietuvos gyventojų yra arti 100 procentų, rekomenduojama rinktis dantų pastą su fluoridais. Fluoridai atstato pradėjusį irti danties audinį pradinėje ėduonies stadijoje ir gali sustabdyti šios ligos progresavimą. Žmonės, kurie bijo naudoti dantų pastas su fluoridais dėl jų galimos žalos, turėtų atsiminti, kad fluoridų kiekis dantų pastoje yra saugus sveikatai. Aišku, dantų pastos negalima nuryti. Mažiems vaikams reikalinga naudoti itin mažą pastos kiekį: kaip ryžio grūdas iki 3 m, vėliau – žirnio dydžio kiekį. Mokyti vaikus pastą išspjauti.
Jei nesate tikri, ar jūsų dantų pasta turi fluoridų, tai galite sužinoti pažvelgę į jos sudėtį, kurioje rašoma fluoridų koncentracija konkrečiame produkte, dažniausiai 500, 1000 ar 1450 ppm fluoridų. Įprastai suaugęs žmogus turėtų rinktis pastarąją – 1450 ppm fluoridų turinčią dantų pastą. Vaikams dažniausiai skiriamos pastos su 1000-1450 ppm fluoridų atsižvelgiant į jų amžių ir į esančius ėduonies pažeidimus. Tinkamiausią pastą jums ar jūsų vaikams parinks jūsų odontologas ar burnos higienistas.
Sudėtinės dalys. Nesant burnos ligų, geriausia rinktis dantų pastas su kuo mažiau sudėtinių dalių. Privalumas, jei dantų pastos sudėtyje nėra parabenų, natrio laurylsulfato.
Skonis, kvapas, putojimo savybės. Venkite priemonių, kurios yra itin ryškios spalvos, gausaus putojimo, nes šioms savybėms pasiekti reikalinga daugiau įvairių cheminių sudėtinių dalių.
Rinkitės dantų pastą pagal savo poreikius.
Balinančios dantų pastos neturėtų būti naudojamos nuolatos ir netiks vaikams bei tiems, kurių dantenos jautrios, sergantiems periodonto ligomis.
Ekologiška – geresnė? Į Lietuvą atkeliavus naujoms ekologiškumo madoms pastebime, kad neretas mūsų pacientas pasirenka ekologiškas dantų pastas, tačiau tai ne visada yra gerai. Pritariame, kad dantų pasta su mažiau cheminių sudedamųjų dalių yra geriau, tačiau fluoridai jose taip pat turėtų būti. Rinkitės dantų pastas turinčias abiejų šių dantų pastų rūšių privalumus. Pastaruoju metu ekologiškų pastų su tinkamu fluoridų kiekiu vis daugėja.
Tarpdančių valymo priemonės
Tarpdančių valymo priemones naudoti vieną kartą per dieną rekomenduojame visiems savo pacientams, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar būklės.
Ką rinktis: dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį?
Galite naudoti bet kurią iš šių priemonių pagal tai, kurią naudoti jums patogiau. Jei jūsų tarpdančiai siauri, tamprūs – patogiau naudoti tarpdančių siūlą, kuris yra siauresnis. Jei jūsų tarpdančiai platūs – rinkitės tarpdančių šepetėlius. Neretai patogu naudoti skirtingas priemones skirtingiems dantims ar jų grupėms. Reikia atminti, kad dantų siūlas gerai išvalo susisiekiančius dantų šonus, o tarpdančių šepetėliai – tarpą tarp dantų ties dantenomis.
Vaikams taip pat reikalinga išvalyti tarpdančius. Suaugusieji turėtų patys išvalyti ar padėti naudoti siūlą iki 12 metų.
Kaip reikėtų taisyklingai valyti siūlu, galite matyti ir šiame VIDEO (anglų k.).
Kaip tinkamai naudoti tarpdančių šepetėlį?
Jei jūsų tarpdančiai platesni, patogu juos valyti tarpdančių šepetėliais. Tarpdančių šepetėlio dydį turite prisitaikyti individualiai: šepetėlis neturi būti per laisvas, nes tokiu atveju gerai neišvalys tarpdančio, tačiau ir ne per didelis, kad jo įvesti nereikėtų didele jėga. Verta turėti kelių skirtingų dydžių šepetėlius, skirtus skirtingo dydžio tarpdančiams. Tokie šepetėliai nėra vienkartiniai, juos galima naudoti keletą kartų, tačiau matant, kad šepetėlis užsilankstė, nusidėvėjo – verta jį keisti.
Kaip naudotis tarpdančių šepetėliais galite matyti šiame VIDEO (anglų k.)
Kokias papildomas priemones verta turėti savo vonioje:
Vieno danties šepetėlis. Šis šepetėlis padeda išvalyti sunkiai prieinamas vietas už krūminių dantų. Šį šepetėlį galima naudoti ir esant išreikštam pykinimui arba nešiojant breketus. Valymą tokiu šepetėliu derinkite kartu su įprastu šepetėliu. Nepakeičiamas vieno danties šepetėlis tampa, kai dygsta nuolatiniai krūminiai dantys ir juos pasiekti įprastu šepetėliu yra sudėtinga.
Tarpdančių irigatorius – tai prietaisas, kuris purškia vandenį ar chemines priemones į tarpdančius ir juos išvalo. Šis prietaisas tarpdančius išvalo greičiau ir patogiau nei kitos tarpdančių priemonės, tačiau jo kaina ne visiems prieinama. Tokio prietaiso privalumas ir tai, kad didelio spaudimo vanduo ne tik plauna tarpdančius, bet ir masažuoja dantenas.
Burnos skalavimo priemonės. Geriausia burnos skalavimo priemonė yra vanduo, jis pašalina maisto likučius burnoje, sumažina cukrų koncentraciją seilėse ir taip sumažina ėduonies riziką. Specialios burnos skalavimo priemonės reikalingos tuomet, kai paūmėja ėduonies ar dantenų ligos, sergama burnos gleivinės ligomis, taip pat po chirurginio gydymo. Specialius skalavimo skysčius gydytojas gali paskirti suaugusiems ir vaikams nuo 7-8 metų, kuomet pacientai jau moka skalauti ir nepraryti skysčio. Cheminės burnos skalavimo priemonės ne tik sumažina dantų apnašų kiekį, bet ir sunaikina burnos ligas sukeliančius mikroorganizmus bei neutralizuoja žalingus mikroorganizmų išskiriamus produktus. Prisiminkite, jog pastovus skalavimo skysčių su antimikrobinėmis medžiagomis naudojimas gali pridaryti daugiau žalos, negu duoti naudos, todėl dėl tikslios naudojimo trukmės jums patars jūsų gydytojas. Jei renkatės šias priemones, ieškokite tokių, kurių sudėtyje nėra alkoholio, sausinančio burnos gleivinę.
Ko nereikėtų naudoti dantų priežiūrai:
Mediniai krapštukai – jais lengva pažeisti dantenas. Vietoj to rinkitės tarpdančių šepetėlį ar siūlą.
Siuvimo siūlas. Šiais laikais, kai turime tokį platų priemonių pasirinkimą atrodo keista apie tai kalbėti, bet yra nemažai pacientų, kurie tarpdančių valymui naudoja netinkamas priemones – siuvimo siūlą, arbatos pakelio siūlą. Šiais siūlais galima sužeisti burnos audinius.
Keletas svarbių faktų apie dantų valymą:
- Dantis būtina valyti du kartus per dieną, tačiau dažnesnis valymas jau nebeefektyvus, o kartais ir žalingas.
- Svarbiausia dantis švariai išsivalyti prieš miegą, nes miego metu sumažėja seilėtekis, o kartu ir apsauginės seilių savybės. Kitą kartą dantis reikia išvalyti ryte prieš ar po pusryčių, ar kitu laiku iki pietų.
- Kiekvieno danties kiekvieno paviršiaus nuvalymui rekomenduojama atlikti nuo 5 iki 10 judesių. Visų dantų nuvalymui prireiks nuo 2 iki 3 minučių. Papildomai reikės skirti laiko tarpdančių išvalymui siūlu ar tarpdančių šepetėliu.
- Po kiekvieno valgio dantų valyti nerekomenduojama. Per dažnas valymas gali pažeisti dantenas ir dantis.
- Po kiekvieno valgio reikėtų išsiskalauti burną vandeniu.
- Dantų nerekomenduojama valyti horizontaliais judesiais, nes taip pažeidžiate emalį dantų žandiniuose paviršiuose.
- Išvalius dantis, liečiant liežuviu turėtumėte jausti glotnų ir lygų dantų paviršių.
Kaip taisyklingai valyti dantis, galite pamatyti šiame VIDEO (anglų k.)
Ar žinojote, kad yra kelios situacijos, kai nevalia valyti dantų?
Nevalykite dantų, jei ką tik rūgščiai pavalgėte (vaisių ar uogų, įvairių rūgščių padažų, raugintų produktų ir kita), gėrėte rūgštaus ar gazuoto gėrimo (vandens su citrina, gazuoto mineralinio vandens, sulčių, gaiviųjų gėrimų, vyno). Po šių produktų vartojimo iki dantų valymo turi praeiti valanda.
Negalima valyti dantų ir po vėmimo epizodo, nes dantis paveikia rūgštis, kuri minkština dantų emalį, todėl valantis emalis gali būti papildomai pažeidžiamas.
DABAR JŪS JAU ŽINOTE, KAD:
Dantų apnašos yra gelsvos ar gelsvai-žalsvos spalvos.
Dantų valymas yra viena pagrindinių dantų ėduonies ir danetnų ligų profilaktikos priemonių, o likę maisto likučiai turi tiesioginę įtaką šių ligų išsivystymui.
Dantis nuosekliai valykite 2 kartus per dieną minkštu dantų šepetėliu, dantų pasta su fluoridais, valykite tarpus tarp dantų (tarpdančių siūlu ar šepetėliais).
Sritims, kurias sunkiai pasiekiate, papildomai naudokite vieno danties šepetėlį.
Naudokite dantų pastas papildytas fluoru, suaugusiam žmogui rekomenduojama dantų pasta su 1450 ppm fluoro.
Kokybiškai išvalius dantis, turėtumėte liežuviu jausti glotnų, lygų dantų paviršių.
Po valgio skalaukite burną vandeniu, kad pašalintumėte maisto likučius.
Pavalgius rūgščių produktų nevalykite dantų apie valandą laiko.
Reguliariai tikrinkitės dantų sveikatą, atlikite profesionalią burnos higieną.