Burnos sausumas – itin dažna diabeto komplikacija
Puikiai žinoma, kad esant diabeto komplikacijoms gali būti pažeistos akys, nervai, inkstai, širdis ir kiti organai, tačiau mažai kalbama apie tai, kaip diabetas paliečia burnos sveikatą. Yra šaltinių, kurie teigia, jog vienas iš penkių dantų netekimo atvejų yra susijęs būtent su diabetu. Dažnai nepakankamai įvertinamas ir burnos sausumas, kuris yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl pablogėja burnos sveikata.
Burnos sausumas – viena dažniausių būklių
Remiantis mokslinėmis studijomis, burnos sausumą patiria apie 76 proc. sergančiųjų diabetu ir tą patį galėtume patvirtinti mes, gydytojai odontologai, savo kasdienėje praktikoje – didelė dalis iš tų, kurie skundžiasi burnos sausumu yra būtent sergantieji šia liga, ypač tuomet, kai ji sunkiai kontroliuojama. Dažnai galvojama, kad burnos sausumas tėra tik nemalonus simptomas, tačiau būtina žinoti, kad ši būklė siejama beveik su visomis burnos sveikatos problemomis. Seilės ypač svarbios išlaikant sveikus dantis, mat jos dalyvauja danties audinio remineralizacijos procese, vaizdžiai tariant, galima sakyti, kad jose esančios sudėtinės dalys gydo pradinius danties pažeidimus, tvirtina jo paviršių, o seilių trūkstant, ėduonis būna labai agresyvus, aktyvus, pažeidžia netipines danties vietas, tad jį tampa sudėtinga kontroliuoti tiek pacientui, tiek gydytojui ir reikalauja daug jų abiejų pastangų.
Seilės taip pat pasižymi antimikrobinėmis, antivirusinėmis bei antigrybelinėmis savybėmis, tad jei jų trūksta, dažniau pasireiškia burnos infekcijos, grybelinės ligos. Seilės turi ir daugiau funkcijų, pavyzdžiui, sutepa gleivinės paviršių, tad jei tai vyksta nekokybiškai, pacientui paprasta sužeisti burnos audinius kad ir kietesniu maistu, gleivinė subraižoma, tampa žaizdota, o žaizdos prasčiau gyja. Aišku, negalima pamiršti ir bendro diskomforto, kai esant seilių trūkumui tampa sunku kalbėti, ryti maistą, todėl žmogaus gyvenimo kokybė gali ženkliai nukentėti.
Kai kurie pacientai ypač pabrėžia tai, kad esant burnos sausumui dažnai pasireiškia ir pakitęs skonis, kvapas iš burnos, deginimo jausmas. Šie simptomai ypač sunkiai valdomi, ne visada pavyksta jų išvengti, tad stipriai vargina mūsų pacientus, ypač tuos, kuriems kontroliuoti diabetą sekasi sunkiau. Labai svarbu, kad burnos sausumą pastebėtumėte ir pradėtumėte kontroliuoti kuo anksčiau.
Pagalba esant burnos sausumui
Pirmas dalykas, ko turėtų imtis pacientas, patiriantis burnos sausumą – papasakoti apie jį savo gydytojui odontologui ir šeimos gydytojui ar endokrinologui. Burnos sausumą gali sukelti tiek cukraus kiekio pokyčiai kraujyje, tiek vaistai, kuriais jį kontroliuojate. Jei pastebima, kad sausumas atsiranda dėl vartojamų medikamentų, verta apie tai pasikalbėti su jus prižiūrinčiu gydytoju, galbūt galima išbandyti kitus medikamentus ar tiesiog koreguoti dozę. Žinoma, sergančiajam itin svarbu ir pačiam aktyviai dalyvauti kontroliuojat diabetą ir taip prisidėti prie geresnės jo kontrolės, taigi ir prie geresnės burnos sveikatos prognozės.
Na, o gydytojas odontologas, įspėjus jį, kad sergate diabetu, taip pat bus atidesnis. Jums gali būti rekomenduotos dažnesnės profesionalios burnos higienos procedūros, tai padės išvengti ar geriau suvaldyti dantenų uždegimą, periodontitą, o kartu ir efektyviau kontroliuoti diabetą, nes tarp šių būklių yra stiprus abipusis ryšys. Taip pat gydytojas, nuvalęs minkštą ir kietą apnašą nuo dantų, gali patarti dantis padengti fluoro laku – specialia priemone stiprinančia dantį ir padedančia kovoti su dantų ėduonimi. Jums taip pat bus rekomenduotos asmeninės burnos priemonės su fluoru, jei burnos būklė komplikuota, gali prireikti ir burnos skalavimo skysčių. Jei vargina burnos sausumas, galima išbandyti ir specialias priemones, pavyzdžiui, priklijuojamas prie sausos burnos gleivinės, jų įvairių rasite vaistinėje. Galite išbandyti ir dažniau pakramtyti becukrę kramtomą gumą, rinktis daugiau daržovių, kieto maisto, nes kramtant seilės skiriasi aktyviau. Žinoma, būtina nepamiršti gerti pakankamai vandens.
Itin svarbu motyvuotas pacientas
Nors gydytojai padeda kovoti su bendros ir burnos sveikatos problemomis, pacientai, sergantys diabetu, dažniausiai gerai supranta, kad itin didelis indėlis į sveikatą yra jų pačių. Su gydytoju aptarkite ir būtinai laikykitės tinkamo mitybos rėžimo, paprašykite, kad gydytojas odontologas ar burnos higienistas jums parodytų, kaip atidžiai valyti dantis ir tarpdančius, kaip pasirinkti burnos priežiūros priemones. Svarbu prisiminti, kad pacientams, kurie turi didesnę ėduonies, periodontito riziką itin svarbu dantis valyti kokybiškai, laikantis visų rekomendacijų, skiriant tam pakankamai laiko, taip pat rinktis burnos priežiūros priemones su fluoru, bet vengti skalavimo skysčių su alkoholiu, kurie kaip tik sausina ir dirgina jautrią burnos gleivinę.
Labai svarbu žinoti, kad tiek gerai kontroliuojamas diabetas lemia geresnę burnos būklių prognozę, tiek ir gera burnos priežiūra prisideda prie geresnės diabeto kontrolės, tad linkiu visiems, susiduriančiais su šiais iššūkiais tikėti tuo, kad dirbant komandoje su jus prižiūrinčiais gydytojais, galite suvaldyti savo ligą.
Informaciją parengė gyd. odontologė Indrė Stankevičienė