Siekiate išvengti periodonto ligų, laikykitės šių patarimų
Periodonto ligos neretai būna klaidinančios – ligos pradžios lengva nepastebėti, juk nesant skausmingų simptomų, lengva juos ignoruoti, o apie tai, kad šiai ligai įsismarkavus galima netekti net visai sveikų dantų, žino tikrai ne visi. Šis mūsų straipsnis skirtas tam, kad sužinotumėte, ką daryti, jog ši liga jūsų nepergudrautų.
Puiki asmeninė burnos higiena – būtina
Netikėkite mitu, kad jei jūsų giminaičiai serga periodonto ligomis, jums taip pat tai nutiks. Užtikrinkite gerą burnos higieną kasdien, kad ant jūsų dantų neliktų minkšto apnašo – pagrindinės periodonto ligų priežasties. Nepamirškite teisinga technika kasdien valyti dantis (kaip tai daryti rašėme 4-ame mokymų straipsnyje) bei kasdien valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliais. Dantų siūlas gerai išvalo susiglaudžiančius paviršius, t.y dantų kontaktus, o tarpudančių šepetėlis – ties dantenomis esančią erdvę, kurią riboja dantys ir dantenos.
Nepraleiskite profesionalios burnos higienos procedūrų
Nors dažnai sulaukiame pacientų pasiteisinimų, kad jie vengia profesionalios burnos higienos procedūrų, nes šios kelia diskomfortą ar tiki tuo, kad jų metu pakenkiama dantims, norime įspėti, kad kietosios dantų apnašos – „akmenys“ yra nenuvalomi dantų šepetėliu, bet turi būti periodiškai nuvalyti gydytojo, nes tai viena efektyviausių periodonto ligų profilaktikos priemonių. Pirmiausia dantų akmenys odontologo kabinete valomi rankiniais ir mašininiais, garso ar ultragarso, instrumentais, po to dantys nupoliruojami specialia pasta, kad neliktų sunkiai akiai matomų dantų akmenų sankaupų. Akmenys, esantys virš dantenų, yra matomi ir plika akimi, tuo tarpu esančius po dantenomis pamatyti ar pajausti braukiant per danties šaknies paviršių gali tik odontologas, naudodamas specialius odontologinius instrumentus, todėl rūpinantis savo burnos higiena, būtina bent kartą ar du per metus lankytis pas gydytoją profilaktiškai. Jei periodonto kišenės labai gilios, per kartą visus akmenis nuvalyti nepasiseka – tam reikalingi keli apsilankymai. Po visų šių procedūrų, jei lieka gilesnių nei 6 mm periodonto kišenių, rekomenduojama jas gydyti chirurginiu būdu. Chirurginių periodonto operacijų gali būti įvairių, bet visų šių procedūrų tikslas yra sustabdyti periodonto ligų progresavimą. Jei pacientas laikosi visų priežiūros nurodymų, taip pat pooperacinės priežiūros rekomendacijų, gydymo rezultatas visada būna geras. Įprastai, pacientai po ikichirurginių ir chirurginių intervencijų mobilizuojasi, sau skiria daugiau dėmesio, kruopščiau valo dantis, masažuoja dantenas, reguliariai atvyksta pas gydytojus pasitikrinti ir tai ženkliai prisideda prie sėkmingo ligos kontroliavimo, sustabdymo.
Nepamirškite masažuoti dantenų
Nors atrodytų, kad ši procedūra itin paprasta, dantenų masažas yra itin svarbus stabdant periodonto ligos įsibujojimą. Jei valant dantis dantenos kraujuoja, tai rodo, kad trūkinėja dantenų kraujagyslės. Retai kraujuoja dėl dantų valymo ar nekokybiškų protezų traumos, ypač retai – dėl kraujo krešėjimo sutrikimų, kraujo ligų. Kraujuoja valant dantis dažniausiai dėl to, kad apnašų sukeltas uždegimas pažeidė smulkių kraujagyslių sieneles. Šiais atvejais mikroorganizmų šalinimas kokybiškai nuvalant dantų apnašas ir dantenų masažas ženkliai pagerina dantenų sveikatą. Taigi, reikėtų ne tik nuvalyti visus dantų paviršius ir išvalyti tarpudančius, bet ir sukamaisiais dantų šepetėlio judesiais masažuoti dantenas. Pradėjus masažuoti uždegimines dantenas, dėl trapių dantenų kraujagyslių, kraujavimas iš dantenų gali būti gausus. Nereikėtų išsigąsti ir toliau du kartus per dieną kasdien tęsti masažą. Sustiprėjus kraujagyslėms dantenų kraujavimas palaipsniui sumažės ir visai išnyks. Todėl reikėtų žinoti, kad vos pasirodžiui kraujui valant dantis, reikia ne mažiau valyti ir stengtis neliesti tos vietos, kur kraujuoja, bet atvirkščiai – kruopščiai ir kokybiškai valyti dantis, sukamaisiais judesiais masažuoti dantenas. Kuo geriau valysime dantis ir ilgiau švelniai masažuojant dantenas stiprinsime kraujagysles, tuo mažiau sirgsime periodonto ligomis.
Naudokite tinkamas burnos priežiūros priemones
Periodonto ligomis sergantiems pacientams rekomenduojamos priešuždegiminėmis, sutraukiančiomis savybėmis pasižyminčios dantų pastos su įvairiais žoliniais ekstraktais. Kadangi sergant periodontitu neretai apsinuogina dantų šaknys, kurios yra itin jautrios ėduoniui, dantų pastoje taip pat turi būti ir fluoro. Verta prisiminti ir tai, kad sergantiems šiomis ligomis nerekomenduojamos dantų balinimo priemonės. Rinkdamiesi dantų šepetėlį, atkreipkite dėmesį, kad jis būtų minkštas.
Užtikrinkite pilnavertę mitybą
Šiandien niekas neabejoja, kad mityba turi didžiulės įtakos sveikatai. Mokymų dalyse, kuriose kalbėjome apie dantų ėduonies išsivystymo priežastis, akcentavome cukraus sukeliamą žalą, o štai, kalbant apie periodonto ligas, turite žinoti, kad siekiant užkirsti kelią joms, turite pasirūpinti subalansuota ir pilnaverte mityba, kuri užtikrins periodonto audinių aprūpinimą reikalingomis medžiagomis bei tinkamą imuninės sistemos funkciją.
Įvairus, visavertis maistas gali aprūpinti organizmą būtinosiomis maistinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis. Per dieną mūsų organizmui reikia apie 40 įvairių medžiagų, deja, nėra nei vieno maisto produkto, turinčio savo sudėtyje jų visų. Taigi, svarbu valgyti labai įvairių maisto produktų, ypač daug šviežių daržovių, vaisių – puikaus vitaminų ir mineralų šaltinio. Tyrimai rodo, kad daugelio šalių, tarp jų ir Lietuvos, gyventojai maitinasi nevisaverčiu maistu, per mažai valgo šviežių daržovių bei vaisių. Didelė dalis gyventojų perka paruoštą vartoti maistą, nepaisydami, kad pats sveikiausias ir biologiškai vertingiausias yra šviežias, tik ką pagamintas maistas. Šiandieninės maisto gamybos technologijos bei sintetinių konservantų ir kitų maisto priedų panaudojimas leidžia gaminti įvairius maisto produktus, kurie išsilaiko nesugedę pakankamai ilgą laiką. Tačiau taip produktai dirbtinai pasendinami, ir jų biologinė vertė sumažėja. Pastoviai valgant tokį maistą, anksčiau ar vėliau galima pajusti organizmui ar atskirų organų veiklai būtinų medžiagų stygiaus simptomų. Įvairiuose mokslo šaltiniuose teigiama, kad būtent vitaminai bei mineralai, kurie yra neatsiejama subalansuotos mitybos dalis, gali lemti ir periodonto – dantenų ir kitų dantį palaikančių struktūrų – sveikatos būklę.
Vitaminai
Moksliniais tyrimais nustatyta, jog vitaminas C ne tik stiprina žmogaus imuninę sistemą, kuri atlieka svarbų vaidmenį kovojant su dantų apnašose esančiais mikroorganizmais, bet taip pat yra būtina kolageno, įeinančio į dantį palaikančių struktūrų sandarą, sintezėje. Manoma, kad tikimybė susirgti periodonto ligomis yra 1,2 karto didesnė tiems asmenims, kurie kasdien su maistu gauna mažą kiekį šio vitamino, o gaunant pakankamai – sumažėja dantenų kraujavimo tikimybė. Vitamino C yra randama šviežiose daržovėse, vaisiuose, uogose bei jų sultyse, ypač daug jo yra erškėtuogėse, šaltalankio uogose, juoduosiuose serbentuose, saldžiuosiuose pipiruose, kiek mažiau kopūstuose, citrusiniuose vaisiuose, braškėse, agrastuose, pomidoruose, bulvėse, kepenyse. Deja, Lietuvos gyventojai šviežių daržovių ir vaisių vidutiniškai suvartoja pusę rekomenduojamo kiekio. O taip maitinantis vitamino C organizmo poreikio dažnai nepatenkiname.
Remiantis mokslinių stebėjimų duomenimis, vitamino D trūkumas organizme taip pat gali lemti periodonto ligų atsiradimą bei apsunkinti periodonto gijimą po atlikto chirurginio gydymo. Remiantis moksliniais tyrimais galima teikti, kad kasdienis vitamino D vartojimas vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms gali padėti išvengti periodonto ligų progresavimo.
B grupės vitaminai taip pat svarbūs periodonto sveikatos būklei. Nustatyta, kad vitamino B12 trūkumas gali sukelti dantenų kraujavimą, lemti blogesnę periodonto audinių būklę bei padidinti danties netekimo riziką. Šio vitamino daugiausia pieno produktuose, mėsoje, kiaušiniuose, žuvyje, paukštienoje.
Tinkamai periodonto būklei palaikyti bei uždegimui kontroliuoti reikalingas ir vitaminas E, jo gausite pakankamai valgydami daržovių, augalinių aliejų, grūdų, riešutų.
Mineralinės medžiagos
Žmogaus organizmui svarbios ir būtinos visos mineralinės medžiagos. Pats organizmas jų negamina, paprastai mineralines medžiagas gauname valgydami įvairų maistą arba papildydami mitybą maisto papildais.
Siekiant išsiaiškinti periodonto ligų atsiradimo bei progresavimo priklausomybę nuo įvairių mineralų, buvo atlikta nemažai mokslinių tyrimų. Jų metu nustatyta, jog asmenims, vartojantiems daug pieno produktų, kuriuose gausu kalcio, tikimybė susirgti periodontitu yra 20% mažesnė palyginus su žmonėmis, kurių maisto racione pieno produktai sudaro tik nedidelę dalį. Pastebėta, kad mažesnis kalcio kiekis kraujo serume yra siejamas su didesne periodontito progresavimo rizika. Svarbiausi kalcio šaltiniai yra pienas ir pieno produktai, žuvis, austrės, kalmarai, sojos pupelės, daržovės (kopūstai, ropių lapai, garstyčių lapai, brokoliai).
Magnis, kuris būtinas daugybei organizmo funkcijų, taip pat yra susijęs su periodonto audinių sveikata. Remiantis tyrimų duomenimis, magnio vartojimas gali pagerinti periodonto būklę bei padėti išvengti dantų netekimo vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonėms. Kad trūksta magnio galima įtarti ir kai vargina prasta nuotaika, depresija, atsiranda vangumas, raumenų trūkčiojimas ir traukuliai, dilgčiojimas, vargina “skruzdėlių bėgiojimo” jausmas. Pagrindinis magnio šaltinis žmogui yra augaliniai maisto produktai, ypač žali. Magnio daug petražolėse, krapuose, špinatuose, rūgštynėse, kituose žalialapiuose augaluose, taip pat žirneliuose, pupelėse, grikiuose, rugių grūduose, juodojoje arbatoje, kakavos milteliuose, juodajame šokolade ir kt. Su augaliniais produktais, mėsa gaunama apie 60-70 procentų magnio, dar apie 10-15 procentų prisideda su įvairiais skysčiais. Tačiau būtent tų maisto produktų – žalios spalvos augalinių, grūdinių ir kitų, kurie yra pagrindiniai magnio šaltiniai, mes suvartojame per mažai. Lietuvos gyventojai nepakankamai vartoja vaisių ir daržovių – tik apie 315 g per parą. PSO ekspertai rekomenduoja šių maisto produktų (neskaitant bulvių) suvartoti ne mažiau, kaip 400 g. Taigi, magnio Lietuvos gyventojams dažnai gali trūkti.
Įvairiuose stebėjimuose dažnai aptariama ir cinko svarba, jis būtinas periodonto audinių vystymuisi. Cinkas aptinkamas austrėse, jautienoje, kalakutienoje, pupose, riešutuose, grūduose, moliūgų sėklose, saulėgrąžose. Dažniau cinko gali trūkti dėl nevisavertės mitybos, laikantis griežtų vegetariškų dietų, vyresnio amžiaus žmonėms. Cinko trūksta tada, kai jo per mažai pasisavinama iš maisto, ypač sergant virškinimo trakto ligomis, dažnai viduriuojant, piktnaudžiaujant alkoholiu, vartojant tik vegetarinį ar tik vienos rūšies maistą. Jo trūkumo požymiai gali būti ir slenkantys plaukai, trūkinėjanti oda, „žydintys“ nagai, lėtai gyjančios žaizdos. Svarbiausi cinko šaltiniai yra mėsa, kepenys, žuvis, paukštiena, pienas ir pieno produktai, kiaušiniai, austrės, žemės riešutai, grūdai, pupos, kava, arbata.
Siekiant išvengti periodonto ligų, būtina palaikyti optimalią imuninės sistemos būklę, tam būtinas pakankamas kiekis vario. Jei jo trūksta, silpnėja imuninis atsakas nukreiptas prieš mikroorganizmus, esančius dantų apnašose ir skatinančius periodonto audinių uždegimą bei pažeidimą.
Nemažiau svarbus elementas yra ir geležis, ji atlieka ir antioksidanto vaidmenį – saugo audinius nuo uždegimo sukeliamo pažeidimo, nors svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog didesnis geležies suvartojimas nei rekomenduojama paros normoje taip pat gali lemti audinių pažeidimą dėl suintensyvėjusio laisvųjų radikalų formavimosi. Tad itin svarbu, kad šio elemento, kaip ir visų kitų, kiekis organizme atitiktų nustatytas normos ribas.
Apibendrinant galima teigti, jog tiek vitaminai, tiek mineralai yra būtini tinkamai periodonto audinių būklei palaikyti – subalansuota mityba, aprūpinanti organizmą visomis svarbiausiomis medžiagomis, yra būtina dantenų ir kitų dantį palaikančių audinių sveikatai užtikrinti. Nors vitaminai bei mineralai negali padėti išvengti periodonto ligų atsiradimo ar visiškai sustabdyti jų progresavimo, nepakankamas šių medžiagų kiekis žmogaus organizme gali prisidėti prie veiksnių, skatinančių periodonto būklės blogėjimą ar neefektyvaus ligos stabdymo.
DABAR JAU ŽINOTE
- Dantų apnašas yra pagrindinė periodonto ligų priežastis, todėl taisyklingas dantų valymas šepetėliu du kartus per dieną yra svarbiausia šių ligų profilaktikos priemonė.
- Dantų „akmenis“ gali nuvalyti tik gydytojas odontologas. Šią procedūrą būtina atlikti reguliariai.
- Masažuodami dantenas stiprinsite trapias kraujagysles.
- Valykite dantis minkštu dantų šepetėliu bei dantų pasta, papildyta žolelių ekstraktais ir fluoru.
- Subalansuota ir įvairi mityba itin svarbi užtikrinant periodonto sveikatą.